Nejhorší krmení je žádné krmení

19 října 2018
-
2 minut

Sklizeň 2018, co se týče objemných krmiv, je uzavřena a nastává, jako v suchém roce 2015, počítání bilancí siláží a senáží. Vyjdu, nevyjdu? Letošní, extrémně suchý rok, způsobil nižší výnosy senáží i kukuřičných siláží. Řada farmářů, nebude-li mít dostatek objemných krmiv, bude stát před nelehkou otázkou co dělat a jak to vyřešit. Máte dostatek? Jste v pohodě. Vyjdete tak tak? Čekáte a kontrolujete množství. Máte trochu málo, nebo hodně málo? Řešíte.

Koncem roku 2015 byla řada farmářů v obdobné situaci, kdy museli řešit nedostatek objemných krmiv. Zkušenosti z minula tedy máme. Východiskem je nákup objemů. Ano, jsou oblasti, kde se urodilo. Problémem je doprava, cena a dále např. sekundární zahřívání objemů dovezeného, načechraného a provzdušněného krmení.

Snížování stavu

Dalším je snižování stavu dobytka. S býky je to nejjednodušší, to moc nebolí! Je možné prodat i jalovice. To je samozřejmě bolestnější! A za jakou cenu? Ještě jsou tu dojnice, které můžete ponížit. Prodejem „neefektivních“ dojnic, tím myslím dojnice s nízkou užitkovostí na konci laktace, nebo můžete více „zabrakovat“ na ostatní parametry. Se snižováním stavu dojnic přicházejí negativa jako menší tržby za mléko, nevyužití pracovníků a dojírny. To už bolí!  A k tomu všemu platí tržní pravidlo: Přetlak čehokoliv na trhu tlačí ceny dolů. Díváme se i do budoucna a víme, co se stane, když nebudeme mít mladá zvířata do obratu stáda. Bude po nich vysoká poptávka a jsme zpět u tržních pravidel, cena půjde nahoru.

De Heus řešení

Objem se dá také nahradit vhodným jádrem. Dále pak musí být krmná dávka zkalkulována velice šetrně k bachoru. Dojnice na první fázi laktace mají běžně poměr jádra a objemu 50:50. Tento poměr se může posunout ve prospěch jadrné složky, čímž se dá ušetřit až 8 kg objemných krmiv na kus a den (při sušině objemů +/- 33 %).

De Heus a.s. v České Republice nabízí výrobek TMR BALANCE PLUS NON GMO, kterým lze objemná krmiva nahradit. Jak již název napovídá, je vhodný i pro farmy v NON GMO režimu. Tento produkt je složen ze vstupních surovin působících šetrně k bachoru dojnice. Frakce karbohydrátů tlačících krávy do acidóz je tu velice nízká. Při dobře zkalkulované krmné dávce je to funkční varianta pro řešení nedostatku objemných krmiv.
Dávkování TMR BALANCE PLUS je do 4 kg. Uvedu zde rychlý příklad. Dáme-li dojnici 3 kg TMR BALANCE PLUS a ubereme 0,5 kg současného jádra, tak nám ještě zbývají necelé 2,5kg sušiny, o které musíme ponížit krmnou dávku. A to je ten objem, jehož množství odpovídá asi 6 kg objemných krmiv na ks/den. Tato úspora může zachránit život vašim dojnicím, které byste jinak vyřadili. Finanční kalkulace je také jednoduchá.

Náklad naroste o 3 kg TMR BALANCE PLUS. Na druhé straně se poníží o 0,5 kg jiného jádra a k tomu o 6 kg objemných krmiv. Toto samozřejmě vyjde s vyšším nákladem na krmný den, musíme si však uvědomit, že dojnice dostanou o 2,5 kg jádra více. A co se stane, když jim přidáte jádro? Měla by jít užitkovost nahoru, a to by mělo vyšší náklad pokrýt.  Pro přesnější finanční kalkulaci a návrh krmných dávek nás kontaktujte. Berte v potaz, že ne každým jádrem se dá objemné krmivo šetrně nahradit.

Rizika z nedostatku objemů

TMR BALANCE PLUS je řešením pro ty, kteří nechtějí snižovat stavy skotu, nemohou koupit objemy a chtějí, aby jejich krávy měly plné bachory a efektivní produkci. Podniky mající krmné dávky dojnic více postaveny na objemech 55% na 45% mají prostor na navýšení jádra vyšší a mohou počítat s vyšší potenciální úsporou siláží a senáží. Krmná dávka, kde je poměr jádra vysoký musí být zkalkulována s vysokou pozorností především na obsah vlákniny a frakci rychle stravitelných karbohydrátů, které tlačí krávy do acidóz. Šrotované obilí je tedy značně rizikovou komponentou a je potřeba krmit ho menším množstvím.

Dalším problémem je sušina krmné dávky a separování jádra dojnicemi při žraní z krmného stolu. Když navyšujeme množství jádra v krmné dávce, snižujeme množství objemných krmiv, a to jde většinou ruku v ruce s navyšováním např. slámy, tak roste množství sušina TMRky na krmném stole. Zvířata tak mají lepší podmínky na vybírání jádra z míchanice. Ideální je, aby všechna zvířata mohla žrát ve stejný okamžik. Když tomu tak není, tak dominantnější krávy žerou jako první, vybírají jádro a poměr jádra ku objemu v jejich reálných krmných dávkách oproti teoretickým (krmná dávka na papíře od výživáře) je zase vyšší, příjem vlákniny nižší a riziko acidózy vyšší. Submisivní krávy budou více v pohodě, protože na ně zbyde více objemů a méně jádra.

Důležitost vody v krmné dávce

Řada podniků je zvyklá pracovat s vodou, která se přidává při tvorbě míchanice do krmného vozu. V případě suché nebo sušší míchanice je přidávání a práce s vodou velice důležitá. Jen prosím, zajistěte vašim krmičům takové technické podmínky pro její použití, aby její nadávkování do vozu bylo rychlé. Někdy je potřeba přidat i 10 litrů na ks/den. Jestli v hnojné chodbě vidíte velké množství průjmů, ale také velké množství výkalů správné konzistence, tak na vině je velice často právě separace krmiva dojnicemi.

To, zda se rozhodnete pro TMR BALANCE PLUS NON GMO, abyste nahradili nedostatek objemných krmiv je pouze na vás.
Pracovníci De Heus a.s. vám mohou pomoci s finanční kalkulací a správným sestavením krmné dávky.
Neváhejte a kontaktujte je!