Omega mastné kyseliny a přírodní betain v krmivu pro prasnice

15 listopadu 2016
-
3 minut

I ve výživě zvířat se stále více hovoří o potřebě omega-3 mastných kyselin. Zásobení omega-6 není problémem, kyselina linoleová obsahující omega-6 vazbu je obsažena v dostatečném množství v rostlinných olejích (sojový, řepkový, slunečnicový). Zato zdroje omega-3 mastných kyselin jsou omezenější a dražší.

Ve vysokých hladinách se vyskytují hlavně v lososovém oleji a ve lněném semínku. Ne ale v každém lnu, řada dnešních odrůd má vysoký obsah omega-6 jako běžně dostupné oleje, a velice málo omega-3. Tyto odrůdy mají vyšší výnosy, proto se stále víc rozšiřují. Je proto potřeba se přesvědčit laboratorním rozborem (a ten není levnou záležitostí), kolik omega-3 skutečně obsahují. Kromě podpory zdraví kardiovaskulárního systému se potvrzuje i pozitivní vliv na imunitu, protizánětlivé působení v organismu a na reprodukci. Podporují totiž růst žlutého tělíska, produkci progesteronu a udržení březosti. Protože omega-6 působí většinou opačným směrem, je potřeba dodržet úzký poměr mezi omega-3 a omega-6.

Obsah přírodního betainu

Betain podporuje odolnost proti teplotnímu stresu, což je významné především v letních měsících, a jako významný dodavatel methylových skupin se zúčastňuje na přeměně homocysteinu (metabolitu methioninu) zpět na methionin. Snížení hladiny homocysteinu prokazatelně omezuje výskyt abnormálního vývoje plodů, který vede k jejich odúmrtí. Proto redukce hladiny homocysteinu je významným faktorem, který přispívá ke zvýšenému počtu narozených selat. Vnitřní tvorba methioninu a tím snížení jeho požadavku na přítomnost v krmivu je bonusem navíc.