Aktualizace výzkumu a vývoje: Inovace po celém světě

29 dubna 2022
-
5 minut

Výzkum tvoří základ každé inovace, kterou společnost De Heus přináší farmářům. Abychom zůstali na špici, neustále rozšiřujeme naše globální know-how v oblasti zdraví zvířat a efektivity krmiv – a to nejen na našich výzkumných farmách, ale i ve spolupráci se zákazníky, partnery v dodavatelském řetězci a s národními i mezinárodními výzkumnými institucemi. Čtyři naši odborníci na výzkum a vývoj sdílejí nejnovější poznatky z projektů, za které nesou odpovědnost.

Hledání místních alternativ pro sóju v krmivu pro drůbež

„Vedeni ambicí snižovat uhlíkovou stopu našich krmiv hledáme nové možnosti, jak zvýšit flexibilitu ve využívání surovin. Sója, jako jedna z klíčových složek ve výživě drůbeže, nás přivádí k důležité otázce: Jak můžeme formulovat krmiva bez sóji, aniž bychom ohrozili jejich technickou výkonnost? Zásadní je pro nás hluboké porozumění nutričním požadavkům zvířat, protože konzistence krmiva farmářům zajišťuje předvídatelné výsledky. Každou alternativní složku proto pečlivě hodnotíme z hlediska její výživové hodnoty pro daný druh zvířete.“

„Abychom vytvořili skutečně flexibilní výživové strategie, snažíme se využívat suroviny, které jsou lokálně dostupné jednotlivým obchodním jednotkám – kdykoli je to možné. Na základě výzkumu jsme schopni poskytnout každému trhu vhodné alternativy. Největší výzvou zůstává dostupnost těchto surovin. Díky spolupráci s místními dodavateli a producenty však můžeme podporovat rozvoj domácí produkce a vytvářet udržitelnější dodavatelské řetězce.“

- Celine Chang, Manažer Globální podpory drůbeže

Zlepšení účinnosti bílkovin u přežvýkavců

„Chovatelé skotu čelí rostoucímu tlaku na snižování emisí dusíku a výrobních nákladů, aniž by došlo ke snížení produkce. Množství a využitelnost bílkovin v krmné dávce mají přímý vliv na emise dusíku – a bílkoviny zároveň představují jednu z nejdražších složek výživy. Proto jsme se zaměřili na to, jak lze upravit stravu přežvýkavců tak, aby se zvýšila efektivita využití bílkovin, a zároveň se snížily jak emise dusíku, tak náklady na krmivo.

Hlavní roli v tomto výzkumu sehrála přírodní aditiva z rostlinných extraktů. Ta dokáží ovlivnit bachorovou mikroflóru a podpořit lepší využití bílkovin z krmiva. Výsledkem je vyšší hladina bílkovin v mléce a nižší emise dusíku. Tato aditiva jsme testovali jak na vlastních výzkumných farmách, tak na více než 50 mléčných farmách našich zákazníků.

Na základě získaných dat jsme vyvinuli nový koncept krmiv, který umožňuje snížit podíl bílkovinně bohatých složek – jako je sójový šrot – aniž by došlo ke ztrátě produkční výkonnosti. Každý farmář má však jiné podmínky – například podle toho, zda krmí kukuřičnou siláží, nebo využívá pastvu. Účinnost aditiv se tedy může lišit. Proto využíváme náš systém pro výpočet krmných dávek, který určuje, zda daná dávka splňuje kritéria pro použití konkrétního aditiva a maximalizaci čistých výnosů. Díky tomu můžeme zajistit, že tento nový koncept krmiv bude dostupný co nejširšímu okruhu farmářů.“

- Jacob Goelema, Team Leader R&D Ruminants
- Jeroen Doorenbos, Product Developer Ruminants

Zjistěte více o našem přístupu k udržitelnosti

Seznamte se s naším programem Zodpovědné krmení

Rozšíření našeho pole působnosti na více druhů akvakultury

„V prvních letech našeho výzkumu ve Vietnamu jsme se zaměřili na tilapii – jeden z hlavních druhů na našich klíčových trzích. Podrobně jsme zkoumali stravitelnost jednotlivých krmných složek a dnes přesně víme, jak účinné je složení našich krmiv. Tilapie snáší široké spektrum krmiv a je poměrně odolná, což z ní činí ideální „modelovou rybu“ pro výzkum v akvakultuře. S rostoucí přítomností De Heus na dynamicky se rozvíjejících trzích v Asii a Africe přicházejí nové nutriční výzvy – například u krevet, pangasů, afrických sumců nebo různých druhů kaprů. Na základě zkušeností získaných při výzkumu tilapie nyní provádíme cílené testy, které podporují rozvoj našich rychle rostoucích obchodních jednotek po celém světě. Například v Myanmaru chovají farmáři v jednom rybníku více druhů kaprů. I když jde o příbuzné druhy, každé zvíře může mít odlišné nutriční potřeby. Naši specialisté proto zohledňují všechny místní proměnné – včetně hustoty obsádky i struktury a uspořádání rybníka. Díky těmto znalostem dokážeme farmářům nabídnout krmivové koncepty plně přizpůsobené specifickým potřebám jednotlivých druhů. Pomáháme tak optimalizovat využití krmiva a celkovou úroveň produkce. Naším cílem je vytvářet výživové koncepty vhodné pro jakýkoli chovný systém – a tím poskytovat podporu farmářům v nejrůznějších podmínkách po celém světě.“

- Simon Sanguin, Global R&D Team Leader Aqua