Jak může De Heus podpořit chov ryb v Ugandě a pomoci uživit národ

11 dubna 2024
-
4 minuty

V červnu 2023 zahájila společnost De Heus výstavbu svého prvního specializovaného závodu na výrobu krmiv pro vodní živočichy v Ugandě. Nachází se v Njeru nedaleko města Jinja na severním břehu Viktoriina jezera a jeho provoz byl zahájen začátkem tohoto roku. Jakmile dosáhne plné kapacity, bude vyrábět přibližně 50 000 tun krmiva pro ryby ročně a pomůže tak podpořit rychle se rozvíjející odvětví akvakultury. Kromě toho pomůže zlepšit stravování a potravinovou bezpečnost rostoucího počtu obyvatel země a podpoří místní zemědělství.

Ideální podmínky pro akvakulturu

„Uganda má ideální klima pro chov ryb,“ říká Bon Tjeenk Willink, generální ředitel společnosti De Heus Uganda. „Teploty jsou ideální, takže ve Viktoriině jezeře můžete pěstovat ryby po celý rok.“ Počet obyvatel země navíc rychle roste a s ním i poptávka po bílkovinách. „Ryby jsou důležitou součástí stravy Uganďanů,“ pokračuje Bon. „Ročně snědí asi 10 kilogramů ryb na osobu, což je mnohem více než v sousedních zemích, jako je Tanzanie, Rwanda nebo Keňa.“ Současně se kvůli nadměrnému využívání jezera snižují úlovky volně žijících ryb, takže roste poptávka po rybách chovaných na farmách. „Když vezmeme v úvahu všechny tyto faktory dohromady, Uganda skrývá obrovský potenciál,“ říká Bon.

 

Zajištění spolehlivých dodávek krmiv pro vodní živočichy

Krmivo pro vodní živočichy se v současné době dováží do Ugandy ze Zambie, Brazílie, Egypta a Vietnamu, ale dodavatelské řetězce krmiv jsou nespolehlivé a drahé. Tím se pro nové i stávající zemědělce stává podnikatelsky neatraktivní, což vede ke snižování počtu zemědělských podniků. „Jsme přesvědčeni, že jakmile společnost De Heus vybuduje místní závod, který bude spolehlivě dodávat vysoce kvalitní krmivo včas a za přijatelnou cenu, trh s akvakulturou v Ugandě získá obrovskou podporu,“ tvrdí Bon.

Pozitivní dopad

Rostoucí odvětví akvakultury pomůže nastartovat celý průmysl ve východní Africe. „Přiláká to infrastrukturu a podniky, jako jsou líhně a genetické společnosti, které tu dříve nebyly,“ dodává Bon. „Mně osobně se líbí, že něco dokážeme a přineseme Ugandě obrovský prospěch.“ Jedním z hlavních přínosů je produkce zdravých bílkovin pro populaci, která po nich volá. „V Ugandě se vyrábí velké množství zemědělských produktů, ale zároveň se zde nedostává bílkovin, což vede k podvýživě,“ vysvětluje Bon. „Podporou akvakultury přispějeme k produkci udržitelných bílkovin, jež budou relativně dostupné.“

Podporou akvakultury přispějeme k produkci udržitelných bílkovin, jež budou relativně dostupné.

Bon Tjeenk Willink

Generální ředitel, De Heus Uganda

Problémy se stavbou

Všechny tyto výhody se projeví, až bude nová továrna dokončena, ale vybudovat v Africe nejmodernější závod není vždy snadné. „Jinja je jedinečně krásné místo. Najdeme zde řeku s vysokými břehy a nádherným výhledem, ale také kopcovitý terén, takže jsme téměř rok zarovnávali terén, abychom mohli začít stavět,“ vysvětluje Bon. „Kromě toho zde hodně prší, což činí půdu velmi úrodnou, ale ztěžuje to výstavbu.“

Podpora místního zemědělství

Navzdory stavebním problémům je úrodná půda pro společnost De Heus výhodou, protože nový výrobní závod bude také nakupovat suroviny, jako je sója, kukuřice a maniok, od ugandských farmářů, čímž podpoří místní zemědělskou ekonomiku. „Chceme co nejvíce nakupovat přímo od místních zemědělců,“ říká Bon. „Potřebujeme kvalitní suroviny, a proto budeme spolupracovat se zemědělci, aby se zlepšili v tom, co dělají, zvýšili své výnosy a zlepšili kvalitu i konzistenci svých produktů.“ Proto bude společnost De Heus poskytovat školení, vzdělávací střediska a semináře, aby nejen zlepšila dovednosti zemědělců, ale také přilákala další podnikatele k investicím do tohoto podnikání. „Vzhledem k tomu, že přibližně 80 % obyvatelstva pracuje v zemědělství, můžeme mít velký dopad,“ uvádí Bon.

Zjistěte více o našem přístupu k udržitelnosti

Seznamte se s naším programem zodpovědného krmení

Regionální expanze

Na spolehlivý zdroj vysoce kvalitního krmiva pro vodní živočichy nečeká jen Uganda, ale i okolní země. „Určitě chceme sloužit vodohospodářům v Keni, Tanzanii a Rwandě,“ říká Bon. „Hodnotový řetězec akvakultury v těchto zemích čeká na spolehlivé a cenově dostupné krmivo. Vývoz z Ugandy bude pro zemi přínosem a bude skvělý i pro sousední země, protože i ony chtějí rozvíjet toto podnikání.“

Cíl dosáhnout čisté nuly

Dalším Bonovým cílem je dosáhnout toho, aby měl závod nulové čisté emise. „Opravdu si myslím, že je to proveditelné,“ tvrdí. „Už stavíme kotel na biomasu, který bude využívat například dřevní štěpku, která je zbytkovým produktem.“ Uganda se navíc nachází na rovníku, takže disponuje obrovským potenciálem pro výrobu energie pro závod ze solárních panelů. Pro zákazníky by byla atraktivní i výrobní závod s nulovou čistou spotřebou. „Našimi klienty jsou velcí chovatelé ryb, kteří jsou často financováni významnými investory, jimž skutečně záleží na změně klimatu.“

PLATFORMA PRO RŮST REGIONU

Stavbou závodů v Africe vytváří společnost De Heus platformu pro růst a rozvoj zemědělství, obchodu a komunit, věří Bon. „První kroky v nové zemi jsou vždy obtížné, ale jakmile se v ní uchytíte, otevřou se všem stranám nekonečné možnosti.“